Lauantai 11. syyskuuta 2010 1:02

Paateri | Eva Ryynänen

Paateri on taiteilija ja kuvanveistäjä Eva Ryynäsen ateljee ja koti. Paateri sijaitsee n. 30 km päässä Lieksan keskustasta, Vuonislahden kylässä.

Suomen taideakatemiassa opiskellut Eva Ryynänen loi uransa aikana yli 500 veistosta, materiaalina yleensä puu. Eva Ryynänen eli vuosina 15.6.1915 - 18.10.2001, syntyisin hän oli Vieremältä. Paaterissa Eva Ryynäsen käden jälki on vahvasti esillä ja pitää yllä hänen muistoaan.

 

Paateri

Paateri oli Eva Ryynäsen kotitila jo ennen hänen päätoimista kuvanveistäjän uraansa. Museona toimivassa Paaterissa on Eva Ryynäsen ateljee, koti, Paaterin kirkko ja Galleriakahvila. Paateri on yksi Lieksan suosituimpia matkailukohteita.

Paaterin kirkko

Paaterin kirkko valmistui vuonna 1991. Kirkko on vuokrattavissa häihin ja muihin yksityistilaisuuksiin. Paaterin kirkon vuokra on kesäaikaan 70 € ja muuna aikana 100 €.

Galleria-kahvila

Galleria-kahvilassa on esillä Eva Ryynäsen veistoksia. Galleria-kahvilan vuokra yksityiskäyttöön 50 €.

Ateljee

Eva Ryynäsen ateljee sijaitsee entisessä navetassa.

Koti

paateri-koti-1paateri eva ryynänenpaateri-koti-3paateri-koti-4paateri-koti-5paateri-koti-6paateri-koti-7paateri-koti-8paateri-koti-10paateri-koti-11paateri-koti-12
paateri-koti-13
paateri-koti-14paateri-koti-9